Elektronické přihlašování na letošní tábor spuštěno!
Tábor proběhne 4. - 13. července 2014
v rekreačním areálu Vysoká Srbská.
Více o letošním táboře v kapitole Tábor 2014.
Těšíme se na vás i na vaše kamarády!
Pokud jste náhodnými návštěvníky, možná se ptáte, co to ta "nedělka" vlastně je a kdo jsou pořadatelé...
Kompletní název tábora by byl opravdu dlouhý: „Letní tábor nedělní školy farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 10 – Strašnicích“. Českobratrská církev evangelická je protestantská církev a druhá největší křesťanská církev v ČR. Nedělní škola je součást bohoslužeb, určená pro děti, kterou také někteří z vedoucích v našem sboru připravují.
Pravděpodobně hledáte letní aktivitu pro své děti, a pokud nejste sami křesťané, už teď možná přemýšlíte o návštěvě jiných webových stránek, nejste si jisti, zda by křesťanský tábor byl pro vás to pravé. Přesto však nelámejte hůl hned a zkuste si o nás nejprve něco přečíst, možná zjistíte, že i Vaše děti budou na našem táboře spokojené a Vaše představy o dětských prázdninách naplníme lépe než jiné tábory.
Naše tábory rozhodně nejsou desetidenními bohoslužbami. Drtivou většinu programu tábora tvoří hry v přírodě, celotáborová hra na rozmanitá témata, zpívání, koupání, táborák... Zkrátka vše to, co ke každému řádnému táboru patří. Samozřejmě se v něčem lišíme od táborů komerčních, ale jsou to spíš odlišnosti, které naplňují děti radostí, pocitem bezpečí a příjemného dobrodružství. Vnímavější přístup vedoucích k dětem, pečlivější promýšlení programu z hlediska pedagogického, obětavější přístup vedoucích, kteří svou práci dělají dobrovolně a s velikou chutí, zápalem a vírou, že práce s dětmi má veliký smysl – to jsou ty hlavní odlišnosti od jiných táborů.
Křesťanská víra rozhodně není podmínkou účasti, každý rok mezi námi bývají jak děti z jiných církví, tak děti z prostředí atheistického a rozdíly v náboženské příslušnosti nebývají nikdy příčinou žádných neshod mezi dětmi (natož vedoucími). Naše víra se na táboře explicitně projevuje hlavně při krátkém večerním zamyšlení nad biblickým příběhem, který si děti vybraly. Při společném rozhovoru může každý vyjádřit svůj názor, který je vždycky obohacením a podnětem k přemýšlení ostatních. Před jídlem zpíváme na táboře děkovnou písničku, která nám umožňuje projevit radost nad tím, že máme kolem sebe tolik pěkného a uvědomit si, že takové štěstí každý nemá. Jinak se křesťanství na táboře projevuje spíše mezi řádky, jakožto určitý systém hodnot, směřování v přístupu k druhému člověku apod. A to jsou právě věci, ve kterých se velmi často naše směřování překrývá i s výchovným vedením řady "nevěřících" rodičů. Jistě i vy nám dáte za pravdu, že je správné vést děti k ohleduplnosti, vnímavosti, samostatnosti, obětavosti, přiměřené skromnosti či k šetření přírody. A to je právě to, co se snažíme přiblížit na táboře všem dětem bez rozdílu. Náš tábor je otevřen všem: lidem různého vyznání i atheistům. Tedy až do naplnění kapacity. Protože i omezený počet účastníků je důležitým aspektem, který zajišťuje možnost vytvořit jeden kolektiv, kde se všichni spolu seznámíme a staneme se kamarády a kde nikdo nebude přehlížen.
Jinak jsme vám samozřejmě k dispozici k dalším dotazům - od toho zde máme kontaktní formulář. Chcete-li se dozvědět více o našem sboru nebo církvi, prohlédněte si "Odkazy" vlevo.
Samozřejmě, že ani etapové hry a všechno co souvisí s celotáborovkou nenaplňuje náš čas od rána do večera. Každý den zahrajeme asi tak tři velké hry, většinou v lese, ale nejenom. Kromě té etapové tak hrajeme ještě spoustu jiných her, jen tak pro zábavu.
Zatímco etapovky vymýšlíme na každý tábor nové – vycházející přímo z děje hry, ostatní hry si i rádi zopakujeme. Jsou mezi nimi i některé hry Jaroslava Foglara či Miloše Zapletala, jiné zas třeba začaly jako úspěšná etapovka a ty další jsme si rovnou vymysleli jako neetapovou hru. Alespoň jednou uspořádáme veliký turnaj v některé sportovní hře.
Často nebývá jednoduché rozhodnout se, na který z táborů své dítě poslat. Nabídka je skutečně široká a pestrá. Co tam vlastně dělají? Souhlasí filozofie vedoucích s mou výchovou? Je moje dítě v tom správném věku, jsou jeho fyzické, psychické, zdravotní možnosti adekvátní? Co to vlastně znamená, že jsou křesťané a jak se to projevuje na jejich táboře? Pokud si pokládáte takové otázky, jste na nejlepší cestě vybrat pro své děti kvalitní tábor. Série článků, kterou pro vás připravila Kristýna (absolventka pedagogické fakulty a pedagožka v praxi), by vám měla dát alespoň základní odpovědi na to, jestli zrovna náš tábor nedělní školy je tím pravým.
Každý tábor provází především takzvaná celotáborová hra, jinde zvaná též etapovka apod. Navazujeme tak na tradici Jaroslava Foglara. V našem podání však nejde pouze o soubor her, jejichž výsledky se sčítají a společně zaznamenávají. Naopak, většinou se jedná o strhující příběh, do něhož skočíme rovnýma nohama hned první den a ve kterém se den ode dne posouváme až k závěrečnému finále.
Začátkem bývá malé divadlo, které nás uvede do děje, v němž se dozvíme jakého cíle dosáhnout a v jakých skupinách budeme za něj bojovat. Každá etapa pak vyplývá přímo z toho, co se stalo před tím, bývá provázena reálnými postavami a doplněna řadou ručně vyráběných rekvizit a kulis, které nám dávají možnost naplno si společně hrát a skutečně prožívat dobrodružství.
Jednou z nejoblíbenějších etap bývá ta noční, kdy se uprostřed noci společně a v tichosti vydáváme do lesa, abychom splnili nějaký důležitý úkol. Na rozdíl od jiných, na našem táboře se děti neučí, že v lese straší. Naopak, učí se nemít zbytečný strach z nočního lesa a učí se v něm pohybovat ohleduplně k jeho životu a vnímat tak krásu, kterou skýtá. Učí se i překonávat vlastní strach právě na cestě k důležitému úkolu, nezbytnému pro další postup k vytyčenému cíli celotáborovky. Odměnou jim pak bývá zcela nevšední romantický zážitek, který dokreslují např. tajemná světelná znamení, zvuky fléten, cizokrajných přírodních nástrojů či písní a jiné prvky, které nevstoupí do nočního lesa příliš agresivně.
Soutěživost týmů v celotáborové hře většinou ke konci tábora přehluší společná touha po vysněném cíli. Ta vyvrcholí v závěrečný večer, kdy společně dorazíme do cíle, staneme se svědky napínavého přírodního divadla, kde nesmí chybět ohně a všelijaké efekty. Právě v rámci tohoto strhujícího finále jsou bojovníci obvykle jednotlivě a jmenovitě zváni doprostřed dění, aby vyslechli díky toho, za nějž bojovali a přijali od něj na památku malý dárek. Toto zakončení dává dětem ještě více možnost prožít pocit, že byli přímo u toho a že nezůstaly nepovšimnuty.
Téma celotáborovky nebývá voleno náhodně, ani pouze na základě možností efektů a romantiky, které skýtá. Usilujeme o to, aby téma bylo blízké našemu výchovnému působení, aby děti bojovaly za opravdu správnou věc. Příběhy si buď častečně půjčujeme – necháváme se inspirovat literaturou, filmy, ale i třeba počítačovou hrou, nebo si je od základu vymýšlíme.
<< Předchozí kapitola - Na hlavní článek - Další kapitola >>